Dostlarımız İçin Sağlıklı Egzersizler ve Alışkanlıklar

Köpek Egzersizleri

Köpek egzersizleri, İnsanlar gibi köpeklerinde düzenli olarak yapmaları gereklidir. İnsanlara oranla fiziksel yapıları daha kuvvetli oldukları için düzenli ve programlı egzersiz yapılmalıdır. Hem sizin egzersiz yapmanıza hem de köpeğinizin enerjisini atmak için mükemmel bir fırsattır.

Köpeğin yaşı, gereken egzersiz aktivitelerinde değişkenlik göstermektedir. Yavru köpek egzersizleri yaşlı bir köpeğin egzersizleri ile bir değildir. Yavru köpekler yetişkin köpeklere göre daha enerjiklerdir. Durmak bilmeden oyun oynarlar ve yorulmaları zordur. Köpek parkında durmaksızın koşar ve kendi etraflarında dönerler.

Yaşlı köpekler eskiden sevdikleri koşma egzersizi yerine, evde köpek egzersizleri veya kısa yürüyüş, tempolu hareket etmeyi tercih edeceklerdir. Genç köpeklere göre daha az hareket etseler de her türlü egzersize ihtiyaç duyarlar. Yaşlı köpekler aynı insanların yaşlılık dönemlerine benzer şekilde, hareket kabiliyetine yardım sağlar, sağlıklı kiloyu koruma ve zihinsel olarak aktif kalmak amacıyla egzersiz yapılmalıdır.

rough sheepdog, dog, animal-7242841.jpg

Egzersizin Önemi

Köpek egzersizleri, yapılırken yürüyüşlerde nasıl davranması gerektiğini öğretmelisiniz. Köpeğiniz iyi bir şekilde eğitildiyse dışarıda eğlenceli ve verimli bir vakit oluşturabilirsiniz. Düzenli aktivite yapmayan köpekler aynı zamanda havlama, eşyaları ısırma ve eşleme gibi zarar verici davranışlar geliştirebilir.

Köpeğinizi iyi bir ebeveyn olmanın parçası, onunla nasıl vakit geçirdiğinize göre değişir. Uygun köpek egzersizleri ve sağlıklı beslenme sağlanırsa, ömrünü uzatmaya yarayan faktörlerdir. Yapılan bir araştırmada aşırı kilolu köpeklerin ömrünün sağlıklı köpeklerden daha kısa olduğunu tespit etmiştir. Doğru miktarda egzersiz sayesinde dayanıklılığını ve bağışıklık sistemini güçlendirir bu saye de hastalanma durumları minimum düzeye iner.

Köpek Oyuncakları ve Oyunları

Köpek kemiği, oyuncakları

Köpeğiniz ile açık havada yapılabilecek yaz etkinlikleri, çocuklar için de eğlenceli olabilir. Parkta kısa gezintilerle veya akşam saatlerce birlikte bisiklet sürmeye kadar birçok aktiviteleri besleyici ve dengeli bir şekilde köpek mamasıyla birleştirerek köpeğinizin sağlını korur ve ömrünü uzatırsınız.

Egzersiz için spor salonlarına gerek kalmadan kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Evde köpek egzersizleri de birçok aktivite arasında sıklıkla tercih ediliyor. Yürüyüş, bisiklet veya dans gibi hareketli aktiviteleri sizler sıkılmadan da yapabilirsiniz. Kalp atışlarını hızlandıracak kadar hareketli bir ortam olması yeterli olacaktır.

Onunla oyunlar oynarken hem siz hem de köpeğinizin eğlenceli zaman geçirmesine olanak tanıyabilirsiniz. Attığınızı getirme ve ağzındaki oyuncağı çekiştirme, daima favori aktivite olarak değerlendirilir.

Köpekler İçin Egzersiz Önerileri

Köpeklerin egzersiz ihtiyacı, cinsine ve fiziksel koşullarına göre farklılık göstermektedir. Sadece yürüyüş yapmak her cins köpeğe göre değildir, bazı köpeklerde sadece yürüyüş yeterli olmaz. En az 30 dakika fiziksel aktivite için vakit ayırmalısınız. Spor ve hayvancılık ile faaliyeti olan köpeklerin diğer köpeklere oranlar daha fazla egzersiz yapması gerekir.

Genellikle çoğu köpek 30 ila 2 saat arasında fiziksel aktiviteden yararlanır. Haftada ortalama olarak 3.5 ila 14 saat yürüyüş anlamına gelmektedir. Birçok insan bu süreyi günde iki üç yürüyüşe bölerek yapar. Oyunlarla top getirme, bir gezinti için takip etmek, merdiven tırmanma, tempolu veya hızlı koşu ve su köpekleri için yüzme bazı egzersizler arasında yer almaktadır.

Köpekler yeterince Egzersiz Yapmazsa Ortaya Çıkan Sorunlar

İnsanlar gibi, yeterince egzersiz yapmayan evcil hayvanlar da sağlık sorunlarıyla yüzleşebilmektedir. Obez, kalp hastalıkları, diyabet ve solunum yolu problemleri gibi sorunlarla mücadele edebilirsiniz. Köpeklerin egzersiz sayesinde, zihinsel uyarı sistemlerini aktif tutar, bu da yaşamlarını uzatmaya ve obezite risklerini azaltmaya yardımcı rol oynayabilir.

Köpekler egzersiz yapmadıklarında hayal kırıklığı yaşayabilir ve egzersiz eksikliğinden köpeğin hakimiyeti, sakin ve iddialı liderlik eksikliği oluşabilir. Agresif ve hırçın davranışlarla sahiplerini dinlemeyebilirler. Kilo problemleriyle birlikte sıkılabilir ve sinirli bir ruh haline bürünebilir. Köpeğin cinsi, yaşı, boyutu ve saklık durumlarına göre egzersiz ihtiyaçları karşılanmalıdır.

Yeterince egzersiz yapmayan köpeklerde görülen davranışlar. Huzursuzluk, geri çekilme ve depresyona girme, sertlik ve aşırı havlaması gibi durumlar köpeğin egzersiz yapmadığını ve hala enerjisini atması gerektiğine işarettir

Köpeklere de Egzersiz ve Oyunun Avantajları

Günümüzde pasif yaşamla beraber sahiplerin köpeklerin enerjisini atabilecekleri alan bulmakta zorlanmaya başlamışlardır.Yavru köpek egzersizleri de ona uygun şekilde planlanarak yapılmalıdır. Basit yarım saatlik tempolu yürüyüş bile bazı köpekler için yeterlidir. Sahiplendiğiniz köpeğiniz egzersiz sayesinde mutlu, sağlıklı ve kendini aktif tutmasını alışkanlık haline getirirseniz, pek çok avantaja sahip olursunuz bunlar,

  • Köpeğiniz çevik, dinç ve sağlıklı tutar.
  • Korkak veya çekingen yapıda olan köpeklerin özgüveni artabilir.
  • Sağlıklı bir bedenle kilosunu korur.
  • Uykulu ve yorgun hissetmesine yol açan durumları ortadan kaldırmak.
  • Sindirimsel sorunları ortadan kaldırır.

Herhangi bir egzersiz programı uygulamadan önce, mutlaka veteriner tarafından muayene ve sağlık kontrolü yaptırmalısınız. Uygulamayı planladığınız egzersiz rutinini veterinere paylaşmanız gerekir. Egzersiz programını onaylamadan önce kontrol edeceği kriterler vardır. Bunlar,

  • Cinsi
  • Bacak uzunluğu
  • Görüş kalitesi
  • Cinsiyet
  • Yaşı

Diğer içeriklerimiz için blogumuza geri dönebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bize Ulaşın